Hotel Kilián
Další události
Černé jezero
více

Černé jezero

Černé jezero

Černé jezero je největším ledovcovým jezerem v NP Šumava a zároveň i České republiky. Má rozlohu 18,5 ha a leží ve výšce 1008 metrů nad mořem. Ze všech šumavských jezer je nejníže položeným. Na hrázi Černého jezera se nachází první přečerpávací hydroelektrárna, která byla postavena roku 1930. Jedná se o chráněnou technickou památku. Černé jezero vzniklo v poslední době ledové. Dosahuje hloubky až 40,6 metrů. Jezero se nachází pod severním svahem Jezerní hory tyčící se do výšky 1343 metrů nad mořem. Jezerní stěna se nad Černým jezerem zvedá do výšky 320 metrů. Jezero má své jméno podle tmavě až černě zbarvené hladiny. Zdánlivé černé zbarvení je způsobeno až 9 metrů vysokou vrstvou kalu, který se na dně usazoval po statisíce let. Kal obsahuje pyl z okolních jehličnatých lesů. K tmavé barvě přispívá i odraz hustého lesa kolem celého Černého jezera. V této kouzelné šumavské krajině se inspirovalo mnoho autorů literárních i hudebních děl. Mezi ně se řadí Jan Neruda, Eliška Krásnohorská, Antonín Dvořák, Adolf Heyduk nebo třeba Jaroslav Vrchlický.

Turistické trasy

Výchozí bod Špičák - Sportareál

Od parkoviště u Sportareálu začnete stoupat po modré turistické značce na Špičák – Jezerní cesta. Dále budete pokračovat po stezce značené žlutě až k rozcestí Čertovo jezero. Odtud je Čertovo jezero pouhých 240 metrů. Po červené turistické značce pokračujte dále na Rozvodí a Černé jezero. Tato stezka je dlouhá se zastávkou u Čertova jezera 4,2 km.

Výchozí bod Špičácké sedlo

U centrálního parkoviště Špičácké sedlo začíná žlutá turistická stezka a zároveň Naučná stezka Špičák - Černé jezero. Dozvíte se informace o vodní energii, o historii a o přírodě. Trasa je nenáročná a vede po zpevněné komunikaci.

Výchozí bod Železná Ruda

Nejdelší procházku umožňuje turistická stezka ze Železné Rudy, která je dlouhá necelých 7,5 kilometru. První úsek po modré turistické značce končí u pomníku A. Kašpara. Dále pokračujete po modrém značení až k Čertovu jezeru. Na rozcestí za jezerem se vydají Vaše kroky 2,5 km dlouhou stezkou k Černému jezeru.

Jak se dostanete k výchozím bodům

Z hotelu Kilián**** Loučovice je Špičák vzdálen 141 km a Železná Ruda 138 km.

Důležité informace

Nezapomeňte, že se budete pohybovat hluboko v lesích v těsné blízkosti hranic. Mějte s sebou alespoň jeden doklad totožnosti, nabitý mobilní telefon, sportovní trekovou obuv, náhradní ponožky, pláštěnku a kapesní lékárničku. I když se vydáte na túru v letních měsících přibalte také teplejší oblečení. Dobré je vzít do batohu baterku a píšťalku. Nikdy nezapomínejte ani na pitný režim a zabalit něco k snědku. 

Černé jezero na mapě

Najdi cestu

Nejbližší události

Další události
nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

382 76 Loučovice 248

Ing. Zdeněk Zbytek

+420 739 534 110 info@hotel-kilian.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2023, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 739 534 110