Hotel Kilián
Další události
Stezka korunami stromů
více

Čertova stěna

Čertova stěna

Čertova stěna–Luč je národní přírodní rezervace podél řeky Vltavy mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem. Rozloha rezervace je 140 ha. Vznikla v roce 1992, kdy se sloučila státní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč. Čertova stěna je skalní sráz posetý náhodně nakupenými žulovými kameny nad hlubokým údolím řeky. Nad údolím je přes 30 metrů vysoký skalní blok nazývaný Čertova kazatelna. Kolem kamenné stěny rostou břízy a borovice velmi neobvyklých tvarů. Pod Čertovou stěnou protéká Vltava balvanitým korytem, které se nazývá Čertovy proudy.

Nejrozšířenější pověst o vzniku Čertovy stěny pojednává o čertovi, který chtěl zabránit stavbě vyšebrodského kláštera. Postavil napříč údolím hráz z kamenů a zadrženou vodou chtěl klášter zatopit. Ovšem dílo se neporařilo dokončit během jednoho dne a odbitím půlnoci se kamenná hráz zřítila. Balvany zavalily koryto řeky a okolní svahy. Pro Bedřicha Smetanu byla tato pověst námětem k jeho opeře Čertova stěna.

Jak se k Čertově stěně dostanete

Čertova stěna je vzdálena od hotelu Kilián**** 2 kilometry. Vrchol Čertovy stěny je přístupný z parkoviště u silnice mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem. Vstup do kamenného moře je zakázán.

Pokud chcete využít turistické trasy nabízíme Vám dva možné pohledy na Čertovu stěnu.

1. trasa

  • Délka – necelé 3 kilometry
  • Po modrém značení půjdete směr Pod Kapličkou – Pod Pošlákem (rozcestí) – Pod Pošlákem přejdete silnici a po červené dojdete k Čertově stěně.

2. trasa

  • Délka – 2,2 kilometry
  • Po modré značce projdete Loučovicemi na druhý břeh Vltavy, kde budete kilometr stoupat k vrcholu. Luč je ve výšce 933 metrů nad mořem. Tento nádherný pohled Vám umožní vidět Čertovu stěnu, vltavské údolí a část Lipenské přehrady.

Čertova stěna na mapě

Najdi cestu

Nejbližší události

Další události
nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

Jeroen Smit

Lipno nad Vltavou 8

Andrea Papajová

+420 731 565 315

info@hotelkilian.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2022, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 731 565 315