Hotel Kilián
Další události
Čertovy proudy
více

Čertovy proudy

Čertovy proudy

Čertova stěna–Luč je národní přírodní rezervace podél řeky Vltavy mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem. Rozloha rezervace je 140 ha. Čertova stěna je skalní sráz posetý náhodně nakupenými žulovými kameny nad hlubokým údolím řeky. Pod Čertovou stěnou protéká Vltava balvanitým korytem. Čertovými porudy je nazýváno řečiště Vltavy od Lipna až po Vyšší Brod. Za normálních okolností byly Čertovy proudy považovány za nesjízdné. Od postavení Lipenské přehrady se na Čertových proudech jezdí závody ve vodním slalomu. Je k tomu ale nutné, aby přehrada zvýšila průtok vody. Za jednu z nejtěžších přirozených slalomářských nebo raftingových tratí na světě je úsek Čertových proudů v oblasti Čertova stěna-Luč. Je využívána celá trasa od Lipna až po Vyšší Brod, kterou je možné dále prodloužit.

První ročník Čertových proudů pořádala TJ Tatran Loučovice dne 26. září 1954. Na start se postavilo 29 závodníků. O pět let později při mistrovství republiky v obřím slalomu nastoupilo na start 61 lodí, dojelo jich jen 46. V ten okamžik se staly Čertovy proudy nejtěžší závodní tratí a zařadily se tak mezi nejdivočejší tratě v celé Evropě. Od 6. do 9. července 1967 hostily Čertovy proudy světový šampionát ve vodním slalomu. Přijelo 227 závodníků ze 14 států a návštěvnost překročila 15 tisíc diváků.

Jak se k Čertovým proudům dostanete

Od hotelu Kilián**** je nutné přejít na levý břeh Vltavy a vydat se po zelené značce po proudu. Hned za Loučovicemi vstoupíte do lesa a budete procházet stezkou kolem koryta řeky. K břehům řeky se nesmí. Chodit mimo vyznačenou stezku je v rezervaci zakázáno. Kolem Čertových proudů můžete dojít k Čertově stěně, která je vzdálená od hotelu Kilián**** necelé 4 kilometry. 

Čertovy proudy na mapě

Najdi cestu

Nejbližší události

Další události
nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

Jeroen Smit

Lipno nad Vltavou 8

Andrea Papajová

+420 731 565 315

info@hotelkilian.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2021, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 731 565 315