Hotel Kilián
Další události
Čertovy proudy
více

Klášter Zlatá Koruna

Klášter Zlatá Koruna

Cisterciácký klášter Zlatá Koruna se původně jmenoval Svatá Koruna. Byl založen roku 1263 českým králem Přemyslem Otakarem II. Klášter je vybudovaný na výběžku obtékaném řekou Vltavou. Malý konvent sloužil ve středověku mnichům jako klášterní nemocnice. Velký konvent s křížovou chodbou byl stavěn ve stejné době jako klášterní kostel. Husity byl zničen tak, že kromě klenutých místností z něj stály jen zdi. Ve 2. polovině 17. století se dočkal nejdříve opravy a poté i dostavby. Kapitulní síň byla pro řádový život druhý nejvýznamnější prostor. Síň byla postavena na sklonku 13. století v duchu linearismu v gotické architektuře. Fraterie byla určena především k denní práci mnichů. Od 17. století zde byla umístěna klášterní knihovna, která v době zrušení kláštera měla přes 3.300 svazků. Refektář (klášterní jídelna) byl s křížovou chodbou spojen terakotovým gotickým portálem. Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie je monumentální chrám, který byl v roce 1420 husity natolik zničen, že se část klenby zřítila a opravy se dočkal při velké opravě v letech 1663 až 1669.

Prohlídkové trasy

1. trasa – Prohlídka bývalého kláštera

Tento okruh Vás zavede do malého konventu s lapidáriem, velkého konventu s knihovnou, pracovnou mnichů, hovornou, jídelnou, kuchyní, ohřívárnou, křížovou chodbou a kapitulní síní. Konec prohlídky je v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který je největším chrámem v jižních Čechách.

2. trasa – Stálá literární expozice

Prohlídka bez výkladu průvodce. Zde je expozice „Místa setkávání v literatuře z jižních Čech a východní Šumavy“. Výstava mapuje literární dění od středověku po současnost.

Návštěvní doba

Poslední prohlídka začíná 30 minut před koncem návštěvní doby.

  • Duben a květen otevřeno od 9 do 15.30 hodin
  • Červen až srpen otevřeno od 9 do 16.30 hodin
  • Září a říjen otevřeno od 9 do 15.30 hodin

Vstupné

  • 1. trasa – dospělí 100 Kč, děti 6 – 15 let, studenti, ZTP, ZTP/P, senioři 70 Kč
  • 2. trasa - dospělí 60 Kč, děti 6 – 15 let, studenti, ZTP, ZTP/P, senioři 50 Kč

Jak se dostanete ke klášteru Zlatá Koruna

Klášter Zlatá Koruna je z hotelu Kilián**** vzdálen 40 km a nachází se zhruba 8 km severně od Českého Krumlova ve směru na České Budějovice. 

Klášter Zlatá Koruna na mapě

Najdi cestu

Nejbližší události

Další události
nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

Jeroen Smit

Lipno nad Vltavou 8

Andrea Papajová

+420 731 565 315

info@hotelkilian.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2022, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 731 565 315