Hotel Kilián
Další události
Černé jezero
více

Lední jachting

Lední jachting

Nechte se unášet větrem po zasněžených pláních Lipenské přehrady na lední jachtě. Lední jachting je sport, při kterém plachtíte na zamrzlé vodní ploše. Lipno díky své nadmořské výšce nabízí kvalitní podmínky pro lední jachting od prosince do března.

Lední jachting vznikl původně jako dopravní cesta po zamrzlých jezerech, řekách a zálivech a to již nejméně v 17. století. Nejspíše holandští námořníci začali jako první experimentovat s úpravami jejich lodí tak, aby byly schopné i v zimě převážet zboží po kanálech. Klasické lodě upravili jednoduše přiděláním nožů a skluznic na trup lodi. Když led začal tát, stačilo jen tyto úpravy odstranit.

Během 19. století začalo být plachtění na „tvrdé“ vodě velmi populární mezi dobrodruhy. Už nešlo o dopravu ale o rychlost, kde bylo možné překročit rychlost i přes 170 km/h. Avšak zenit tohoto sportu nastal během 30. - 40. let 20. století s příchodem automobilů. Automobily přinesly rychlost dostupnou pro všechny. Dnes jachting na ledu znovu nabývá na popularitě.

Plachtění na ledu ve vysoké rychlosti samozřejmě není bez rizika. Zvláště pokud se za ideálních podmínek sejde velké množství jacht na jezeře. Je nutné dodržovat základní pravidla plachtění, která Vás naučí instruktor. Nedoporučuje se jezdit na osamocená místa sám, pokud by došlo k průlomu ledu nemusí být v okolí nikdo, kdo by mohl pomoci. Z důvodu možných průlomů ledu je doporučeno používat záchranou vestu. Rovněž je třeba připomenout, že při plachtění díky zdánlivému větru (vítr, který cítíte na lodi při pohybu) dochází k rychlejšímu ochlazení. Proto je vhodné se velmi teple obléci a zahalit i části těla náchylné k omrzlinám (nos, uši, prsty).

Lední jachting na mapě

Najdi cestu

Nejbližší události

Další události
nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

Lipno nad Vltavou 8

Monika Valentová

+420 737 067 002 valemo@atlas.cz

Petr Valenta

+420 778 077 273 central.val@seznam.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2023, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 731 565 315