Hotel Kilián
Další události
Černé jezero
více

Loučovický jez a Porákův kanál

Loučovický jez a Porákův kanál

Bezprostředně pod Loučovicemi je na řece Vltavě mimořádně zajímavé technické dílo, Loučovický jez s 32 m dlouhou pevnou korunou s rybí propustí a na ni navazující 5 m dlouhou trámovou základovou výpustí. Jez byl postaven tehdejšími podnikateli s cílem přivést vltavskou 

vodu do umělého přívodního kanálu, který by umožňoval plavbu polenového dříví 

kolem nesplavného úseku Vltavy pod Certovou stenou a současně přivést vodu do budoucí vlastní strojovny vodní elektrárny zamýšlené postavit na pravém vltavském břehu nad Vyšším Brodem. 

Jez i kanál se začaly stavět v roce 1896. Kanál byl dokončen v roce 1902 a je dlouhý téměř 3 kilometry. Ve stejném roce  byla dostavěna elektrárna ve Vyšším Brodě, když byla spuštěna v roce 1903. Závěrečná kolaudace elektrárny proběhla 16.října 1903.

Stavba Loučovického jezu, Porákova kanálu a Vyšebrodské hydroelektrárny byla ve své době nevídaným dílem. Elektrárna je označována za první velkou hydrocentrálu nejen na území Čech, ale i v Rakousko-Uherské monarchii. Svým výkonem, který byl koncem dvacátých let ještě zvýšen a dosahoval téměř 17 MW, byla suverénně největší vodní elektrárnou v Čechách. Zároveň její vznik zásadní měrou ovlivnil v létech 1911 elektrizaci měst Vyšší Brod a Český Krumlov a širokého území jihovýchodní Šumavy, stejně tak i postavení (v letech 1903 - 1911) elektrifikované železniční tratě z Rybníka do Loučovic. Výstavbou Lipenské přehrady a Lipenské hydroelekrárny v roce 1959 ztrácí vyšebrodská hydrocentrála a celé vodní dílo svůj význam. 

Loučovický jez se po četných opravách a modernizaci zachoval ve funkčním stavu do dnešních dnů . Elektrárna i Porákův kanál se koncem padesátých letech přestaly používat. Kanál je však dobře viditelný a přístupný jak  v prostoru Loučovického jezu, tak a při prohlídce Čertovy stěny.

Jez je vzdálen od hotelu Kilián. několik set metrů a přístup je možný pěšky, na kole ale i osobním automobilem.

Genialita vodního díla Loučovice - Vyšší Brod se prozaicky odráží i ve vztahu k prastaré pověsti o vzniku Čertovy stěny. Čeští a němečtí inženýři totiž dokázali to, o co se v dávné době čert jen bezúspěšně pokoušel, totiž zadržet vltavské vody a odvést je ze svého koryta.

Loučovický jez a Porákův kanál na mapě

Najdi cestu

Nejbližší události

Další události
nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

Jeroen Smit

Lipno nad Vltavou 8

Andrea Papajová

+420 731 565 315

info@hotelkilian.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2021, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 731 565 315