Medvědí stezka
Medvědí stezka je nejstarší naučná stezka na Šumavě. Vznikla v roce 1967. Její vznik je spjatý se zastřelením posledního šumavského medvěda v roce 1856. Pokud se vydáte po celé Medvědí stezce počítejte s časovou náročností minimálně 4 hodiny. Naučná stezka je poměrně náročná a měří 14 km. Proto se nedoporučuje ji absolvovat s malými dětmi.
Celá naučná stezka Vás povede kolem zajímavých míst, které stvořila příroda. Mezi ně patří například: Skalní vyhlídka, Perníková skála, Soutěska lapků a Gotický portál. Skalní útvary Kaple, Hřib, Viklam, Obří kostky, Kamenná kráska, Mechová pyramida, Lovecká jeskyně, Dračí tlama a další. Téměř v polovině stezky Vás okouzlí pohled na klidné Jelení jezírko. Jelení Vrchy Vám nabídnou pohled na dolní portál Schwarzenberského plavebního kanálu a také možnost občerstvení.
Na jejím posledním úseku z Jeleních Vrchů do Černého Kříže najdete dva památníky. Barenstein – Medvědí kámen, který je památníkem k zastřelení posledního šumavského medvěda. A druhý památník Rudolfstein je na této stezce jako paměť na cestu korunního prince Rudolfa.
Turistická trasa
Výchozím bodem pro Medvědí stezku je železniční stanice Černý Kříž. Jako nejideálnější řešení Vám nabízíme ponechat auto u železniční stanice Ovesná a vydat se vlakem na zastávku Černý Kříž. Medvědí stezku totiž zakončíte právě u vlakové stanice Ovesná, kde bude čekat Váš vůz. Celou cestu půjdete po žluté turistické značce.
Jak se dostanete do výchozího bodu Medvědí stezky
Z hotelu Kilián**** Loučovice pojedete směrem na Lipno nad Vltavou – Frymburk – Černá v Pošumaví – Želnava – Nová Pec a odtud podél železnice do Ovesné. Železniční zastávka Ovesná je vzdálená 44 kilometrů. Vlak z Ovesné do zastávky Černý kříž jezdí po dvou hodinách a cesta trvá 14 minut.