Hotel Kilián
Další události
Černé jezero
více

Plešné jezero

Plešné jezero

Ledovcové Plešné jezero leží v nadmořské výšce 1090 metrů nad mořem v šumavských lesích. Pojmenováno bylo podle hory Plechý, která je nejvyšší horou v české Šumavě. Plešné jezero má rozlohu 7,5 ha a jeho největší hloubka je 18,3 metry. Jezerní stěna je vysoká 260 metrů. Ledovcový kotel byl vytvořen ledovcem v době čtvrtohor. Po jeho ústupu se z kamenů vytvořila přirozená hráz. Morénová hráz je vysoká 30 – 40 metrů, moře kamenů sestupuje pod jezero až do hloubky 150 metrů. Moréna je kamenný val, který vznikl ledovcovou činností. Voda z Plešného jezera odtéká Jezerním potokem do řeky Vltavy.

Výlet na Plešné jezero by neměl vynechat žádný turista. Tato turistická trasa patří k těm nejkrásnějším nejen v okolí Lipna. Cesta k Plešnému jezeru vede ničím nerušenou přírodou. Převážná část trasy Vás povede po asfaltové silničce. Ovšem poté se vydáte náročnější Jezerní stezkou a Kamenným mořem. Turistické značení Vás provede kolem několika potůčků, bludných kamenů a kolem téměř metrových borůvkových keřů. Až budete míjet Schwarzenberský plavební kanál, může se Vám zdát díky optickému klamu, že místy teče voda do kopce. První pohled na Plešné jezero Vás jistě učaruje. Nad jezerem se tyčí 14,5 metru vysoký pomník šumavského básníka Adalberta Stiftera.

Trasy na Plešné jezero

Výchozí bod Nová Pec (část) – trasa dlouhá 6,8 km

Zelená turistická značka vede podél Schwarzenberského plavebného kanálu až na na rozcestí s Koňským potokem. Dále pokračujte stále po zelené turistické značce. Rozcestí Rakouská cesta – U Říjiště nabízí sezonní kiosek s občerstvením. Dále po zelené trase stoupáte k Jezerní stezce. Zde je i nouzové nocoviště Pod Plesným jezerem. Jezerní stezka končí Pod kamenným mořem a po necelém kilometru chůze se objeví cíl Vaší turistické výpravy – Plešné jezero.

Výchozí bod osada Jelení – trasa dlouhá 6,5 km

Po žluté turistické značce se vydáte proti proudu Koňského potoka. Na rozcestí Koňského potoka a Schwarzenberského kanálu dále pokračujte po zelené turistické značce. Rozcestí Rakouská cesta – U Říjiště nabízí sezonní kiosek s občerstvením. Dále po zelené trase stoupáte k Jezerní stezce. Zde je i nouzové nocoviště Pod Plesným jezerem. Jezerní stezka končí Pod kamenným mořem a po necelém kilometru chůze se objeví cíl Vaší turistické výpravy – Plešné jezero.

Prodloužení trasy

Od Plešného jezera se Vám naskytne okouzlující pohled na horu Plechý, která měří 1378 metrů. Po žluté turistické značce je vrchol vzdálený 2 kilometry. Při stoupání projdete kolem pomníku Adalberta Stiftera, kde se nachází i Vyhlídka Lipno a po ní dojdete ke Kučerově vyhlídce ve výšce zhruba 1300 metrů. Odtud je vrchol hory Plechý opravdu na dosah. Přejeme krásný výhled.

Jak se k Plešnému jezeru dostanete

Z hotelu Kilián**** je výchozí bod pro cestu na Plešné jezero vzdálen 42 km. Pojedete směrem na Lipno nad Vltavou – Frymburk – Černá v Pošumaví – Horní Planá – Želnava a poté již směr Nová Pec. Případně můžete využít parkoviště v osadě Jelení.

Důležité informace

Nezapomeňte, že se budete pohybovat hluboko v lesích v těsné blízkosti rakouských hranic. Mějte s sebou alespoň jeden doklad totožnosti, nabitý mobilní telefon, sportovní trekovou obuv, náhradní ponožky, pláštěnku a kapesní lékárničku. I když se vydáte na túru v letních měsících přibalte také teplejší oblečení. Dobré je vzít do batohu baterku a píšťalku. Nikdy nezapomínejte ani na pitný režim a zabalit něco k snědku.  

Plešné jezero na mapě

Najdi cestu

Nejbližší události

Další události
nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

Jeroen Smit

Lipno nad Vltavou 8

Andrea Papajová

+420 731 565 315

info@hotelkilian.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2021, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 731 565 315