Hotel Kilián
Další události
Vodní nádrž Lipno
více

Pramen Vltavy

Pramen Vltavy

Prameny Vltavy jsou jedny z nejnavštěvovanějších míst Šumavy. Je přístupný celoročně po naučné stezce s názvem Fenomény horské přírody. Leží na jihovýchodním úpatí Černé hory, která má nadmořskou výšku 1.315 metrů. Přírodní památka Pramen Vltavy je pouze symbolické místo. Skutečných pramenů je více. Ty se však nacházejí vysoko v nepřístupných místech svahu Černé hory. Vltava tu pramení jako Černý potok a poté teče jako Teplá Vltava. U Mrtvého luhu se spojuje se Studenou Vltavou a vzniká tak nejdelší řeka České republiky – Vltava. V pramenu Vltavy se nachází stříbro, proto se vědci domnívají, že vyvěrá ze středověkého důlního díla. Říká se, že pramen má léčivé účinky. Pramen Vltavy patří do I. zóny Národního parku Šumava a je chráněn statutem přírodní památky. Za 2. světové války byl v okolí prameniště zřízen zajatecký tábor pro sovětské, francouzské a belgické vojáky. Všem turistům se místo pramenu Vltavy otevřelo až po pádu železné opony. Pramen Vltavy je přístupný z Kvildy po asfaltové silnici. Je možné využít cyklotrasu 1041.

Turistická trasa

Výchozí bod Kvilda

Z výchozího bodu Kvidla vede modré turistické značení. K prameni Vltavy je to zhruba 5,5 kilometru.

Výchozí bod Modrava

Z Modravy vede červená turistická značka přes Modravský potok, Černohorskou nádrž a Ptačí nádrž. Trasa je dlouhá necelých 10 kilometrů.

Jak se k výchozímu bodu dostanete

Od hotelu Kilián**** Loučovice je Kvilda vzdálena 86 km. Pojedete směr Lipno nad Vltavou – Frymburk – Horní Planá – Volary – Horní Vltavice a dále pokračujete na Kvildu, případně na Modravu (92 km). V obci Kvilda i Modrava je k dispozici parkoviště zdarma.  

Pramen Vltavy na mapě

Najdi cestu

Nejbližší události

Další události
nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

382 76 Loučovice 248

Ing. Zdeněk Zbytek

+420 739 534 110 info@hotel-kilian.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2023, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 739 534 110