Hotel Kilián
Další události
Stezka korunami stromů
více

Schwarzenberský kanál

Schwarzenberský kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na rozvodí Vltavy a Dunaje v letech 1789 až 1822. Stavěl se ve dvou etapách podle projektu Josefa Rosanauera. Jeho památník se nachází na začátku plavebního kanálu. Tato významná dopravní cesta umožňovala plavit kmeny stromů až 24 metrů dlouhých z nepřístupných oblastí Šumavy. Začátek plavebního kanálu je na severním svahu Třístoličníku ve výšce 916 metrů nad mořem, tedy na česko-bavorsko-raskouském pomezí. Voda sem přitékala z 27 potoků, Plešného jezera a umělých nádrží Rosenauerova, Jelení a Říjiště. První plavba se uskutečnila 12. dubna 1791 v délce 39,9 kilometrů. Schwarzenberský plavební kanál má celkovou délku 44 kilometrů. Prochází chráněnou krajinnou oblastí a národním parkem Šumava.

Pro nejvěrnější zážitek z plavení dřeva si návštěvu Schwarzenberského kanálu naplánujte v letních měsících a termínech ukázkového plavení.

Naučná stezka

Naučná stezka podél Schwarzenberského plavebního kanálu je vhodná pro všechny cyklisty, pěší turisty, v zimě pro běžkaře. Rovný a nenáročný povrch zvládnou i vozíčkáři. Ideálním výchozím bodem je parkoviště Jelení Vrchy. Značená štěrkopísková trasa měří zhruba 5 kilometrů s možným prodloužením o 4 kilometry. Naučná stezka národního parku Šumava Vás povede kolem 397,22 metru dlouhého tunelu s jedinečními vstupními portály. Dále projdete kolem připojení Jeleního smyku z Jeleního jezírka, Rosenauerovi kapličky, Jezerního smyku, akvaduktu u Rossbachu a několika stavidel a propustí.

Jak se dostanete k Schwarzenberskému plavebnímu kanálu

Výchozí bod pro tuto trasu je vzdálen 49 kilometrů vozem od hotelu Kilián**** Loučovice směr Lipno nad Vltavou – Frymburk – Horní Planá – Želnava – Nová Pec a poté Jelení.

Nejbližší vlaková zastávka je v obci Nová Pec. Vydáte se podle směrovek na Jelení Údolí a odtud můžete zvolit trasu dále na Jelení k začátku Schwarzenberského plavebního kanálu nebo odbočit k akvaduktu na Schwarzenberském kanálu a Koňskému potoku – Rossbach. 

Schwarzenberský kanál na mapě

Najdi cestu

Nejbližší události

Další události
nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

Jeroen Smit

Lipno nad Vltavou 8

Andrea Papajová

+420 731 565 315

info@hotelkilian.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2021, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 731 565 315