Hotel Kilián
Další události
Čertovy proudy
více

Sousoší Čertovy proudy - Čertova stěna

Sousoší Čertovy proudy - Čertova stěna

Jedná se o pískovcové sousoší, které je svázáno společným dějem do vztahové a výrazové kompozice vázající se k Vltavě, Smetanovi, Čertově stěně a Čertovým proudům. Sousoší se skládá z pěti soch z pískovce - postav z opery Bedřicha Smetany Čertova stěna, z toho tři stojící sochy o výšce cca 200 cm a dvě sochy v pokleku o výšce 150 - 170 cm, a dále ze dvou kamenných  modelovaných desek s názvem a notovým zápisem z opery Čertova stěna a obrysem tváře Bedřicha Smetana a z kamenné desky symbolizující Hedviku, hraběnku ze Šauenburka, proud Vltavy mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem nazývaný “Čertovy proudy” a řeku Vltavu - MATKU ČESKÝCH ŘEK.

Jednotlivé sochy a kamenné desky v sousoší představují:

  • pana Voka Vítkovic z Rožmberka
  • Jarka, rytíř ve službě Vokově
  • Katušku, dceru hradního Michálka
  • Hedviku, hraběnku ze Šauenburka
  • poustevníka Beneše
  • ďábla Raracha
  • kamenná modelovaná deska s obrysy tváře Bedřicha Smetany ztvárňující partituru opery "Čertova stěna"
  • kamenná modelovaná deska ztvárňující “Čertovy proudy” a řeku Vltavu - MATKU ČESKÝCH ŘEK

Děj opery

Děj opery se odehrává v jižních Čechách v polovině 13. století, v 1. a 2. jednání na hradě Rožmberk, ve 3. jednání na břehu Vltavy poblíž Vyššího Brodu. Pan Vok Vítkovic z Rožmberka žije sám, uzavřený do sebe. Jeho blízcí mu chtějí najít ženu a rytíř Jarek dokonce složí slib, že si sám nevezme svou Katušku, dokud se jeho pán nezasnoubí. Pan Vok však slíbil, že se neožení a odkáže svůj majetek novému klášteru, v jehož čele má stát poustevník Beneš. V takové neřešitelné situaci vstoupí do hry Rarach – ďábel, který v přestrojení za poustevníka svádí lidi k tomu, aby porušili slib a zachovali se nečestně. Jarka se snaží zlákat zpět ke Katušce, té ale nabízí bohatého ženicha, jejímu otci Michálkovi zase našeptá, aby Katušku provdal za pana Voka. Vokovi je mezitím svěřena do ochrany hraběnka Hedvika, dcera jeho dávné lásky. Pan Vok se do Hedviky zamiluje, ale Rarach mu včas připomene jeho slib daný Benešovi. Vok se tedy rozhodne vstoupit do kláštera. Hedvika chce na poslední chvíli vyznat Vokovi lásku a tím ho odvrátit od jeho rozhodnutí. Rarach tomu brání a když je mu znemožněn vstup do kláštera, vystaví na Vltavě hráz, aby voda zatopila klášter i s lidmi. Poustevník Beneš však jménem Kristova kříže rozboří čertovu stěnu a vše končí zasnoubením Hedviky s panem Vokem a Katušky s Jarkem.

Autor Sousoší Čertovy proudy - Čertova stěna

Autorem těchto pískovcových soch je pan Jiří Genzer.

Kde nás najdete

Najdi cestu

nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

Jeroen Smit

Lipno nad Vltavou 8

Andrea Papajová

+420 731 565 315

info@hotelkilian.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2022, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 731 565 315