Hotel Kilián
Další události
Černé jezero
více

Vodní nádrž Lipno

Vodní nádrž Lipno

Vodní dílo Lipno I se budovalo společně s vodním dílem Lipno II. Bylo to v letech 1951 až 1959. S pracemi se začalo, aniž by byl projekt přehrady dokončen. Při stavbě přehrady bylo vykáceno 1670 hektarů lesů, pod hladinou zůstalo 1146 hektarů rašeliniště, doly, lomy, železniční trať, mlýny, kostely, hřbitovy, cesty a silnice. Dne 15. července 1959 v 17.55 hodin se uskutečnila první zkouška energetického systému. Lopatky první turbíny se poprvé roztočily a turbosoustrojí začalo dodávat do sítě první kilowatty elektrického proudu. Napuštěním Lipna vznikla největší vodní plocha v České republice o rozloze 4870 ha. V Lipenské přehradě se nachází několik menších ostrůvků a větší ostrov zvaný Tajvan. Ostrov se nachází asi 3 kilometry na jihovýchod od obce Horní Planá. Je porostlý smíšeným lesem a vyskytuje se zde vodní ptactvo. Vstup je na ostrov zakázán.

Lipno I

Stavbu hydro centrály tvořily vtokový objekt, odpadní tunel, podzemí s šikmým nákladním výtahem a rozvodna s příslušenstvím. Elektrárna je instalovaná v podzemní kaverně v hloubce 160 metrů pod povrchem. Mělké přehradní jezero Lipno I se rozprostírá od hráze až k Želnavě v délce 48 km. Stalo se tedy významnou rekreační oblastí s nespočetnými aktivitami v létě i v zimě.

Prohlídka elektrárny

Prohlídka má několik specifických částí – Povltaví, výstavba vodních elektráren Lipno I a Lipno II, jejich provoz, životní prostředí a další. Největším lákadlem je názorný model elektrárny z doby těsně po zahájení provozu.

Návštěvní doba

V turistické sezoně od 15. června do 15. září je informační centrum vodní elektrárny Lipno každý den od 10 do 16 hodin. Každou celou hodinu se pro skupinu 40 osob promítají filmy ale o odborný výklad nepřijdete. Pokud byste chtěli mimo sezonu na prohlídku elektrárny je možná telefonická či písemná objednávka termínu. Vstupné je pro dospělé osoby 20 Kč, děti a důchodci platí 10 Kč.

Technické informace

  • Délka hráze: 296 metrů
  • Výška hráze: 25 metru
  • Délka nádrže: 48 km
  • Průměrná hloubka: 6,5 metru
  • Maximální hloubka: 21,5 metru

Lipno II

Vodní dílo Lipno II bylo vystavěno na řece Vltavě směrem na západ od města Vyšší Brod. Jedná se o hráz sypanou zemní s betonovými gravitačními funkčními bloky. Nachází se zhruba čtyři kilometry od Lipna I ale přitom o 160 metrů níže. O obrovském spádu tedy není pochyb. Vodní nádrž Lipno II zachycuje přívaly vody a slouží jako vyrovnávací nádrž pro přehradu Lipno I. Ve špičkovém chodu elektrárny vznikají již zmiňované přívaly vody a Lipno II je vypouští bez kolísavých průtoků do řeky. Voda odtéká z Lipna I odpadním tunelem, který je dlouhý 3,6 km a široký jako dvě nákladní auta. I na této menší přehradní nádrži Lipno II se nachází vodní elektrárna, která nepřetržitě vyrábí elektřinu. Prohlídky se zde nekonají, celý chod elektrárny je automatický a dálkově ovládaný z dispečinku Lipno I a ze Štěchovic. Přehrada Lipno II není určena k rekreaci.

Technické informace

  • Délka hráze: 224 metrů
  • Výška hráze: 19,5 metru
  • Šířka v koruně: 4 metry
  • Délka nádrže: 2,5 km
  • Plocha nádrže: 45 hektarů

Vodní nádrž Lipno na mapě

Najdi cestu

Nejbližší události

Další události
nahoru ↑

Hotel Kilián - kontakt

Lipno nad Vltavou 8

Monika Valentová

+420 737 067 002 valemo@atlas.cz

Petr Valenta

+420 778 077 273 central.val@seznam.cz

Z návštěvní knihy

vše

Je to u vás super. Konečně klidný hotel, kde dobře vaří. Na recepci jsme si mohli koupit i dobré Moldavské víno za super cenu. Ještě jednou díky.

Zdena a Zdeněk

Na hotel sem narazil náhodou. Moc se mi u vás líbilo. Klidné prostředí a hodně aktivit v bezprostředním okolí. Díky za vyřízení loďky.

Jan Stopař

Facebook

© Copyright 2023, All rights reserved - Hotel Kilian Created by Jagu s.r.o.
POČASÍ LIPNO REZERVACE info@hotelkilian.cz +420 731 565 315